Stūmoklinės grupės surinkimas

Tęsiant temą varikliai urmu. Kaip jau buvau rašęs su meistru sutarėm, kad stūmoklinę grupę susirinksiu pats. Bus bent šioks toks prisidėjimas prie variklių remontų. 🙂 . Taigi apie darbus.

Cilindrai

Keturių variklių cilindrai buvo gana geros (išskyrus vieną, kuris turėjo nulaužtą apatinę plokštelę) būklės. Išdilimo prasme buvo visai geros būklės. Pasak meistro Justo visuose varikliuose buvo nominalūs stūmokliai. Tą patvirtino ir įmonės “Du mikronai” (ex. “Asvela”) meistras išmatavęs angas prietaisu. Trys komplektai galėjo būti šlifuojami pirmam remontui (-0.25mm), o vienas labiau padilęs jau prašėsi antro remonto stūmoklių. Deja pirmo remonto stūmoklius pasirodė sunkoka gauti. Gavau tik du komplektus. Tad Asveloje paprašiau du komplektus šlifuoti pirmam remontui, o du antram.

Prieš nuvežant cilindrus šlifuoti buvo atlikti apdailos darbai – cilindrai nusmėliuoti ir nudažyti karščiui atspariais dažais.

Apie šlifavimo kokybę negaliu pasakyti kažką tiksliai, nes neturiu prietaisų tam patikrinti. Man įmonėje teigė, kad pagal gamintojo reikalavimus šlifuojant buvo paliktas 0.05mm laisvumas. Tą patvirtina ir JAWA manualai. O liaudiškas metodas (tepaluotame cilindre lėtai slystantis stūmoklis) rodo, kad variklis turėtų dirbti tvarkingai.

Stūmokliai

Ir kitos komplektuojamos detalės – pirštai, adatiniai guoliai, fiksatoriai, žiedai buvo nupirkti nauji. Pirmo remonto reikalus gavau senus, sviestiniame popieriuje. Ir čia man nepasitvirtino dažnai girdimas faktas, kad senų laikų detalės yra kokybiškos, o nauji gaminiai ne. Matyt būna visaip. Nes pvz. senų laikų žiedai buvo tikrai grubiai padaryti. Visi skirtingo ilgio, su apkramtytais užbaigimais. Teko kiekvieną žiedą su dilde prisivest iki reikiamo matmens.

Visų pirma surenkant stūmoklinę svarbu neprimesti smulkių detalių į vidų. Čia man atrodo paprasčiausia to išvengti tada, kai variklį pastatai vertikaliai. Nes jeigu 638 tame modelyje stūmokliai turi išėmimus apačioje ir galima prikišti kokių nors skudurėlių apsaugai, tai su 634 tas nelabai gaunasi.

Rinkausi palaidus adatinius guolius taip kaip ir buvo originaliai. Nors šiandien galima gauti guolių su separatoriumi. Jų montavimas tikrai būtų paprastesnis. Nėra vienareikšmės nuomonės kas geriau ir kas mažiau barška. Palaiduose guoliuose yra daugiau adatų nei separatoriniuose, originaliai buvo dedami palaidi – tai visi mano argumentai.

Adatas sudedi į solidolą, ar kitą tirštą tepalą, kad neiškristų ir montuoji stūmoklius.

Stūmoklių skylės ir pirštai matuojant slankmačiu atrodė panašių matmenų. Bet montuojant jautėsi, kad taip nėra. Į naujus stūmoklius pirštai lindo labai sunkiai. Ko nepasakysi apie senos gamybos stūmoklius.

Montavimui iš seno piršto, sriegio, kelių veržlių pasigaminau paprastą įrankį “sjomnyką”. Be jo nelabai įsivaizduoju kaip reikėtų sumontuoti. Buvo proga įsigyti ir naują “uošvės feną”, nes senasis sudegė. Taigi reikalas toks, kad stūmoklis kaitinamas, pirštas šaldomas (žiema tam dėkingas laikas) ir nemiegant montuojama. Senąjį pirštą apšlifavau, kad jis lystų lengvai, tad jis labai pasitarnavo montavime, kad neišbarstyti adatų. Nepamiršti, kad stūmokliai turi savo pusę – kairys, “liewy” žymimas “L” raide ir dešinys, “prawy” žymimas “P” raide. Rodyklės stūmoklio viršuje turi žiūrėti į išmetimo pusę.

Sumontavus stūmoklius neturi būti jokio klibėjimo aukštyn-žemyn. Bei “vartant” į šonus. Taip ir gavosi. Bus matyti kaip varikliai dirbs. Ar barškės ar ne. Štai kur klausimas. 🙂 .

Žiedai

Jeigu apie stūmoklius, cilindrus, jų diametrus JAWA literatūra rašo pakankamai, tai apie žiedus, jų laisvumus nieko. Čia vadovaujuosi bendra teorija, kurios internete apstu.

Pirmas dalykas, kurį pasitikrinu. Žiedas stūmoklyje turi jaustis laisvai. Laisvumas turi būti apie 0.04mm.

Antras dalykas, kur nemaloniai nustebino senų atsargų žiedai – žiedo galo laisvumas. Įdėjus į cilindrą turi būti apie 0.2mm laisvumas gale.

O čia šiuo atveju buvo net tokių žiedų, kur netilpo į cilindrą 🙂

Kai žiedai apmatuoti – maunam ant stūmoklio ir sutepam tepalu, kad lengviau slystų.

Popierines tarpines tepiau naujai gautu hermetiku “Loctite MR5923” jį rekomendavo Justas.

Ir galiausiai viskas sumaunama, bei tolygiai suvaržoma.

 

 

 

 

 

 

 

 

2 Responses

  1. Pabandyk elektrinį degimą ta paprasta už 60 eur. Ybei is Ukrainos atsisunciau! Microprocessor ignition vad . Skirtumas kaip variklis dirba ant aukštų didžiulis! Traukia zyyymiai geriau + 14 dantukų žvaigždutė vietoje 18/19

  2. Su palaidom adatėlėm naudodavau pusę nupjauto piršto! Su juo surenki adatėlės į svaistikli ir kalant nauja pirštą,senas iškrenta per kitą pusę! Paprasta kaip 2×2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top