Elektros instaliacija

Pamenu, kai kažkada nusipirkau IŽ’ą su sudegusia “provodke” ir bandžiau suremontuoti. Atrodė kosmosas. Taip ir liko stovėti malkinėje tas motociklas. Dabar po šiokios tokios jau patirties toks darbas atrodo visai juokingas. Svarbų vaidmenį tokiam darbui vaidina schema iš knygelės. Nuo jos pastudijavimo ir verta pradėti elektros instaliacijos darbus. Įkeliu Jawa 634 elektros schemą atskirai:

Projektui nusipirkau naują laidų pynę. Nežinau tiksliai kas tos pynės gamintojas, bet galiu pasakyti, kad kokybė gana nebloga. Jungtys užspaustos tvirtai, laidų ilgiai daugiau mažiau tinka. Neparinktos tik spalvos pagal originalą. Pasitaiko tik kai kurie laidai su originalia spalva.

Kaip ir visuose darbuose didelę laiko dalį užima senų detalių valymas, atnaujinimas. Plastikus, gumas, žibintų stikliukus pirmiausia išplaunu (purvas gali būti plaunamas net su muilu, šiltu vandeniu, o tepalai su benzinu ar kitais tirpikliais) ir supurškiu silikonu. Silikonas atšviežina plastikus, suteikia blizgesio.

Generatorius, rotorius taip pat buvo pilnai išrinktas, išplautas benzinu, išpūstas suspaustu oru. Apsioksidavę kontaktai nuvalyti švelnia šveitimo kempinėle, sutepta purškiamu tepalu. Angliukai, kondensatoriai pasirodė gan geros būklės – palikau senus. Kontaktus turėjau naujus – įdėjau. Kol kas pabandysiu naudoti originalų uždegimo sistemos variantą (visos detalės tam yra). Jei labai “durniuos”, nekraus ar pan. – galvosim apie VAPE atnaujinimą.

Posūkių žibintus šiam projektui ieškojau senos laidos. Juos gavau. Tačiau tik su “tiuninginiais” laikikliais. Kaip supratau ankstesnis savininkas buvo juos pritaikęs ant “senutės”. Tad man teko tuos laikiklius šiek tiek perdaryti. Nupjauti ir užsriegti atitinkamu sriegiu.

Posūkių kolektoriai matosi padaryti tikrai silpnai. Visi nusilupę. Apie chromą nėra nei kalbos. Darant rimtai reikėtų viską peršveisti ir chromuoti naujai. Kadangi matomos dalies (lankelis) chromas išsilaikęs gražiai – nusprendžiau tik pašveisti vidų ir nudažyti purškiamais dažais (chromo efekto) dėl bendros tvarkos. Gaila foto nepadariau po to.

Apie signalą. Savo “jawa šrote” radau du signalus. Vienas gan geros būklės originalas, nedažytas, su originaliom kniedėm. Kitas – jau su varžtais, uždažytas ir žodžiu ne kažką. Spėkit kuris veikia kuris ne? 😀 Aišku tas kuris norėčiau, kad veiktų neveikia. Teko ardyti ir remontuoti. Darbų foto nepadariau, bet trumpai parašysiu esmę. Signalas veikia kaip elektromagnetas pritraukiantis membraną. Membranai prisispaudus prie magneto – atjungiama grandinė ir mebrana grįžta į pradinę padėtį. Tai vyksta greitai ir tas membranos “pirmyn-atgal” pagamina garsą “pyyyyp”. 🙂 .

Taigi kniedės iš kitos pusės buvo “nušmirgeliuotos”. Nepažeidžiant korpuso. Tada su atitinkamo diametro (~4mm) grąžtu nugręžiamos. Atidarius vidurius pasitikrinam laidus. “Praskambinam” ritę. Jei signalas visur praeina, o ritės varža, jei neklystu apie 0.3 omus signalas turėtų veikti. Mano atveju užteko pravalyti kontaktus – magneto šerdį, membraną ir atjungimo kontaktus. Viską išvalius – signalas pabudo. Valio! Išvaliau ir surinkau atgal panaudojant ne varžtelius kaip daug kas mėgsta, o tinkamo diametro kniedes pusapvale galva. Kai ieškojau jų pirkti buvo sudėtinga pamenu. “Agrotiekime” gavau tik stabdžių kaladėlių kniedžių. O pusapvale galva kaip reikia gavau “Varžtų pasaulyje“. Kainavo nemažai. Vienetais. Bet ne tai svarbiausia. Signalas vietoje ir veikia.

Darant KMZ dar bandžiau panaudoti senas veikiančias lemputes. Bet nemažai jų greitai perdegdavo. Tad šį kartą nusprendžiau iš kart dėti visas naujas. Jas pirkau internetu iš šios parduotuvės. Turi visas reikalingas 6V pozicijas. Atsiuntė iš Kauno kitą dieną. O svarbiausia kainos – logiškos (apie 0.3-0.5eur/vnt). Patogumo dėlei duodu sąrašą reikalingų lempučių 634 projektui. Iš katalogo.

Akumuliatorių pirkau JUTA parduotuvėje. Paprastą, rūgštinį. Pagal naujesnio tipo daiktadėžę (pirkta nauja, tik tokios ir yra) tinkamas akumuliatorius yra šis – 6N11A-1B, LANDPORT 11Ah 6V. Kainavo tik 15eur. Prie jo sumontavau ir saugiklį kaip nurodyta schemoje.

Na ir turbūt tiek apie elektrą. Kelios dienos pažaidimo ir finale viskas mirksi, šviečia, pypsi, kibirkštis yra. 🙂 .

4 Responses

  1. Sveiki, niekur nerandu reikiamų kniedžių signalui, galbūt galite įmesti nuorodą?

    1. Labas,
      kniedžių signalui buvau radęs varžtų pasaulyje. viens prie vieno galvutė. tik ilgesnės. bet nukirpti lengva. minkštos.
      o stabdžių kaladėlėms – lytagroj. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top